آشنایی با انواع فناوری های به کار رفته در تلفن های همراه

پردازنده

سی پی یو (به انگلیسی Central Processing Unit یا CPU) یا پردازنده (به انگلیسی Processor)، یکی از اجزاء رایانه می باشد که فرامین و اطلاعات را مورد پردازش قرار می دهد. واحدهای پردازش مرکزی ویژگی پایه ای قابل برنامه ریزی شدن را در رایانه های رقمی فراهم می کنند، و یکی از مهم ترین اجزا رایانه ها هستند. یک پردازنده مرکزی، مداری یکپارچه می باشد که معمولا به عنوان ریزپردازنده شناخته می شود. امروزه عبارت CPU معمولا برای ریزپردازنده ها به کار می رود. مدت زمان انجام یک کار به وسیله رایانه، به عوامل متعددی بستگی دارد که اولین آن ها، سرعت پردازشگر رایانه است. پردازشگر یک تراشه الکترونیکی کوچک در قلب کامپیوتر است و سرعت آن بر حسب مگاهرتز یا گیگاهرتز سنجیده می شود. هر چه مقدار این پارامتر بیشتر باشد، پردازشگر سریع تر خواهد بود و در نتیجه قادر خواهد بود، محاسبات بیشتری را در هر ثانیه انجام دهد. در اصطلاح عامیانه CPU به عنوان مغز رایانه شناخته می شود.

 

چیپ ست

یک Chipset مادربرد، تمام اطلاعاتی که از طریق کانال های اطلاعاتی یا باس های مادربرد جریان می یابد را کنترل می کند. عملکرد اولیه Chipset مادربرد، هدایت این اطلاعات به محل صحیح مادربرد و بنابراین بخش های صحیح می باشد.

 

قابلیت عکاسی پانوراما

شیوه ای در عکاسی است که بوسیله ی گرفتن چند عکس پشت سر هم با جهت گیری متفاوت و درصدی همپوشانی، و سپس با دوختن عکس ها به یکدیگر می توان یک تصویر با میدان دید بسیار باز بدست آورد. بسیاری از دوربین ها عمل دوختن عکس ها را به صورت اتوماتیک انجام می دهند و در گرفتن آن ها نیز به کاربر کمک می کنند.

 

قابلیت عکاسیHDR

HDR مخفف واژه های High Dynamic Range روشی در عکاسی است که برای افزایش گستره ی دینامیکی به کار می رود. بدین صورت می توان کاری کرد که جزئیات بیشتری در مناطق سایه و روشن دیده شوند. در ضمن معمولا با این روش که توسط گرفتن چند عکس مختلف با نوردهی های متفاوت و پشت سر هم انجام می شود می توان جلوه هایی بسیار خاص را به عکس ها بخشید. بسیاری از دوربین های دیجیتال دارای توانایی ساختن عکس های HDR به صورت خودکار هستند.

 

حسگر

حسگر یا سنسور تصویر قطعه ای سیلیکونی و حساس به نور در دوربین های دیجیتال می باشد که نقش فیلم های عکاسی که در دوربین های آنالوگ استفاده می شوند را ایفا می کند و کلیدی ترین نقش را در ثبت تصویر دارد. حسگرهای دوربین های دیجیتال معمولا بر دو نوع CMOS و CCD هستند.

 

حسگر شتاب سنج

سنسور شتاب سنج یک وسیله الکترونیکی است که در داخل گوشی موبایل قرار می گیرد و باعث می گردد تا دستگاه حرکت ها و تکان های گوشی را تشخیص دهد. همچنین قادر است چرخش ها و تکان ها مانند نوسان یا لرزش را نیز تشخیص دهد. بیشترین استفاده این سنسور در هنگام چرخش صفحه نمایش از حالت افقی به عمودی و بالعکس نمایان می گردد. همچنین در مواقع اجرای بازی ها نیز با کمک این قابلیت کنترل بازی راحت تر می گردد.

 

حسگر Proximity

برای خاموش شدن خودکار صفحه نمایش در هنگام مکالمه (Proximity Sensor For Auto Turn Off)

حسگرنوری

برای تنظیم نور صفحه نمایش مطابق با نور محیط (Ambient Light Sensor)

حسگر ژیروسکوپ

 

باتری لیتیوم-یونی

باتری لیتیوم-یون یک خانواده از باتری های قابل شارژ است که در آن در زمان تخلیه، یون های لیتیوم از الکترود منفی به سمت الکترود مثبت و در هنگام شارژ شدن وارونه حرکت می کنند. باتری های لیتیوم - یون بالاترین چگالی انرژی را فراهم می سازند و تقریبا دو برابر انرژی قابل دسترسی از باتری های نیکل – کادمیم دارند. آن ها به دشارژ کامل نیاز ندارند ومیتوان از جریان بالاتری برای شارژ و دشارژ بدون آسیب به باتری استفاده کرد. همچنین در هنگام دشارژ افت پتانسیل کمی دارند.می توانید در هر زمانی یک باتری لیتیوم - یون را بی آنکه روی کارآیی باتری اثر بگذارد شارژ کنید، اما چون باتری های لیتیوم - یون معمولا دارای طول عمر شارژ/دشارژ 300 تا 500 چرخه هستند اگر زود به زود و قبل از تخلیه، این باتری را شارژ کنید طول عمر باتری را پایین می آورید. همچنین در صورت ادامه شارژ پس از پر شدن، باتری آسیب دیده و از عمر آن کاسته می شود به همین دلیل برای شارژ انها از مدارهای محافظ هوشمند استفاده می شود تا پس از پر شدن جریان شارژ قطع شود و باتری over charged نشود.

 

قابلیتDLNA  

استانداردی است که برای به اشتراک گذاری موسیقی، فیلم و عکس بین دستگاه های دیجیتال در یک شبکه خانگی به کار می رود. دستگاه هایی که دارای قابلیت DLNA هستند می توانند در صورت اتصال به یک شبکه خانگی، از امکاناتی همچون به اشتراک گذاری اطلاعات برخوردار شوند. برای مثال، به وسیله DLNA می توان یک ویدئو را از روی تلفن همراه به تلویزیون انتقال داده بر روی تلویزیون مشاهده نمود

 

فناوریNFC    

ارتباط حوزه نزدیک یا Near Field Communication گونه ای وسیله ارتباطی بی سیم بین دو دستگاه در مجاورت همدیگر است که در فاصله های کوتاه (حداکثر چند سانتی متر) کاربرد دارد. ان اف سی جایگزینی برای انتقال اطلاعات و فایل ها بین دو دستگاه موبایل توسط بلوتوث است که برخلاف بلوتوث نیازی به صرف زمان برای جستجوی دستگاه های نزدیک ندارد و به سادگی و با نزدیک کردن دستگاه دوم قابل استفاده است. ان اف سی از روش های افزایش امنیت نظیر الزام به تایید برقراری ارتباط توسط دستگاه دوم هم پشتیبانی می کند.

 

جی پی اسGPS  

سیستم موقعیت یاب جهانی یا جی پی اس مجموعه ای از 24 ماهواره است که زمین را دور می زند و در هر مدار 4 ماهواره قرار دارد. راکت های کوچکی نیز ماهواره ها را در مسیر صحیح نگاه می دارد. به این ماهواره ها نوستار (NAVSTAR) نیز گفته می شود. شناسایی موقعیت جغرافیایی آن ها بین 10 تا 100 متر امکان پذیر است. این ماهواره ها از محاسبات ریاضی ساده ای برای پخش اطلاعات استفاده می کنند که به عنوان طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی، توسط گیرنده های زمین ترجمه شده اند. جی پی اس در تمام شرایط به صورت 24 ساعت در شبانه روز و در تمام دنیا قابل استفاده است و هیچ گونه بهایی بابت این خدمات اخذ نمی شود. ماهواره های جی پی اس، هر روز دو بار در یک مدار دقیق دور زمین می گردند و سیگنال های حاوی اطلاعات را به زمین می فرستند.

3G

نسل جدید شبکه موبایل یا روشی برای انتقال اطلاعات در تلفن های همراه و سیستم های بدون سیم می باشد. 3 جی برخلاف جی اس ام که نسلی برای انتقال صدا و اطلاعات بود، سرعت بالا برای انتقال مولتی مدیا را فراهم می سازد. در نسل سوم همه چیز در قالب اطلاعات دیجیتال منتقل می شود. با سرعت نسبتا بالایی که در تلفن های نسل سوم پیش بینی شده است، امکاناتی از قبیل ارتباط تصویری بی سیم، با کیفیت مناسب مقدور خواهد بود.
از سال 2005، شبکه های نسل سوم ضریب نفوذ خود را افزایش داده اند، یکی از علل را می توان در پر شدن گنجایش نسل دوم شبکه های مخابراتی دانست. شبکه های نسل دوم برای انتقال اطلاعات صوتی با سرعت پایین طراحی شده اند. از همین رو براساس نیازهای مشترکین به ارتباطات پر سرعت تر، این نسل وارد عمل شد.

GPRS

یک سرویس اطلاعات موبایل بسته گرا است که برای کاربران گوشی های تلفن همراه GSM و آی اس-136 موجود است. این سرویس یک سرویس ارزش افزوده جدید در نسل دوم تلفن همراه است که امکان ارسال و دریافت اطلاعات یا داده را روی شبکه تلفن همراه فراهم می سازد.GPRS مخفف General Packet Radio Service به معنی سرویس عمومی بسته های رادیویی است که در حقیقت تکمیل شده اطلاعات سوئیچینگ مداری می باشد. جی پی آراس در حقیقت یک لایه بسته سوئیچ شده به شبکه جی اس ام موجود در تلفن همراه شما اضافه می کند که خیلی بهتر از استاندارد ارتباطی سوئیچ شده مداری شبکه GSM است.

 

Edge   

فناوری Edge یا EGPRS یک فناوری تلفن همراه دیجیتال است که افزایش سرعت انتقال اطلاعات و تقویت اعتماد داده ها را همراه دارد. گرچه از نظر تکنولوژی یک شبکه نسل 3 می باشد ولی معمولاً به خاطر سرعت پایین تر، به طور غیر رسمی نسل 2.75 معرفی می شود. EDGE از سال 2003 در شبکه های جی اس ام مطرح شد. از آن به عنوان هر فعالیتی که از داده بسته ای استفاده می کند، از قبیل اینترنت می توان استفاده کرد. کاربردهای دیگر که نیاز به داده پرسرعت دارند از قبیل خدمات ویدئویی و کاربردهای چندرسانه ای از دیگر مزایای داده توسعه یافته EGPRS می باشد.

 

Wi-Fi   

نام تجاری است که توسط اتحادیه وای فای ثبت شده و علامتی است که این اتحادیه به محصولاتی که مورد تایید این اتحادیه جهت کار در شبکه محلی بی سیم تحت استاندارد IEEE802٫11 می باشد اعطا می کند.با فن آوری اتحادیه «وای فای» ارتباطی با قدرتی بیشتر از Bluetooth ایجاد می شود. ارتباط Wi-Fi بیشتر بر پایه ارتباط شبکه اینترنت به صورت بی سیم تاکید می کند و همین امر باعث محبوبیت بسیار زیاد آن شده است.

 

بلوتوث     

بلوتوث نام تجاری اتصال بی سیمی با فاصله های نزدیک برای ارسال پیام، عکس یا هر اطلاعات دیگر است. بلوتوث هردو نوع داده و صوت را پشتیبانی می کند که آن را به یک تکنولوژی ایده آل تبدیل نموده است که بسیاری از وسایل را قادر به ارتباط کرده است. بلوتوث از فرکانس غیر منظم استفاده می کند و در هر جای دنیا قابل دسترس است. در مورد بلوتوث دو پارامتر کلاس و پروفایل از اهمیت بیشتری برخوردارند. کلاس هر بلوتوث بر میزان برد آن دلالت می نماید. به طور مثال، بلوتوث کلاس 2 به این معنی است که این بلوتوث تا شعاع 10 متری را پشتیبانی می نماید. همچنین پروفایل بلوتوث نیز نشان دهنده نوع اتصال آن است. متداول ترین آن ها HSP برای اتصال هدست و HFP جهت اتصال هندزفری می باشد. همچنین پروفایل های دیگری مانند OBEX و A2DP نیز وجود دارند. A2DP امکان ارسال استریوی صوت را فراهم می نماید.

 

مگاپیکسل     

مگاپیکسل به معنی میلیون پیکسل و یکایی است که برای اندازه گیری رزولوشن سنسور تصویر به کار می رود.

فوکوس    

          

فوکوس اصطلاحی است که درباره ی کانونی کردن نور رسیده منبع سوژه به ابزار اپتیکی و در نتیجه دریافت تصویر واضح و بدون تاری اتلاق می شود. عمل فوکوس در دوربین های عکاسی، فیلم برداری، دوربین های دو چشمی، میکروسکوپ ها، تلسکوپ ها و غیره می تواند به صورت دستی و یا اتوماتیک انجام گیرد.

کارت حافظه            

     

کارت حافظه یا کارت فلش یک حافظه فلش الکترونیکی دستگاه ذخیره سازی اطلاعات است که برای ذخیره و انبارکردن اطّلاعات دیجیتالی به کار می رود. این ها معمولا در بسیاری از دستگاه های الکترونیکی از جمله دوربین های دیجیتالی، تلفن همراه، لپ تاپ ها، دستگاه پخش صوتی دیجیتال و کنسول بازی استفاده می شوند. کارت های حافظه کوچک اند و امکان نوشتن و پاک کردن چندبارهٔ اطلاعات در آن وجود دارد و بدون نیاز به برق اطلاعات را حفظ می کنند. انواع آن ها بر حسب سایز به MicroSD، MiniSD, SD تقسیم می شوند. همچنین بر حسب ظرفیت ذخیره سازی نیز پسوند HC و XC به آن ها اضافه می گردد

 

 

ژیروسکوپ در تلفن همراه چیست و چگونه کار می کند

برای نخستین باری که نام ژیروسکوپ را در دنیای تلفن های هوشمند شنیدیم زمانی بود که استیو جابز در ماه ژوئن ۲۰۱۰ از آیفون۴ پرداری برداری می کرد . استیو جابز یکی از نقاط برتری نسل جدید آیفون رو بهرگیری از ژیروسکوپ دانست . به نظر شما ژیروسکوپ در تلفن های همراه به چه صورت کار می کند ؟

Gps و قطب نما و شتاب سنج که در تلفن های هوشمند امروزی گرد آوری شده اند می توانند مکان تلفن های همراه را در هر نقطه ای از زمین نشان دهند و جهت گیری را نسبت به قطب شمال نشان می دهند و حرکت به سمت بالا یا پایین و جلو یا عقب را نیز حس می کنند اما اینها نمی توانست بلند ذهن خلاق برنامه نویس ها رو ارضا کنه و همیشه جای سنسوری به نام ژیروسکوپ در این بین خالی بود . نیک بلک یکی از بزرگترین برنامه نویس های برنامه های مکان یابی می گوید : شتاب سنج تعیین می کند که تلفن همراه در کدام جهت در سه بعد حرکت کرده اما نمی تواند تشخصی دهد که تلفن همراه حول محور خود در کدام جهت چرخیده است

وی می افزاید : قطب نما تشخیص میدهد که وسیله به کدام جهت اشاره دارد اما تنها در جهت افقی - بدین معنی است که نمی تواند اعلام کند که وسیله به سمت بالا اشاره دارد یا پایین .

اگر تلفن های هوشمند را مانند هواپیما در نظر بگیریم ,گرچه تلفن های مجهز به قطب نما قادر به تشخیص تغییر مسیر ( انحراف از مسیر ) هستند اما تنها یک ژیروسکوپ می تواند تکان ها و ارتفاع را تشخیص دهد .

کسانی که با آیفون ۴ مشغول بازی می شوند تفاوت آنرا با نسل قبلی آیفون کاملا احساس می کنند . به عنوان مثال طرفدار های برنامه های شبیه سازی پرواز , از همان فناوری ژیروسکوپ که خلبان های واقعی استفاده می کنند برای در مسیر نگه داشتن هواپیماهایشان در آیفون۴ استفاده می کنند .

ژیروسکوپ چیست؟ و چگونه کار می کند؟ 

ژیروسکوپ مکانیکی دستگاهی است که متشکل از یک چرخ نخ ریسی به همراه 2 حلقه مدور به عمود بر یکدیگر سوار شده اند. این چرخ نخ ریسی به دور محور خود با صرف نظر از هم ترازی با حلقه بیرونی می چرخد. و حلقه های عمود بر هم با توجه به چرخش چرخ نخ ریسی، گردش می کنند.

با توجه به توضیحاتی که در ویکی پدیا منتشر گردیده این دستگاه بسیار پیشرفته است و قادر به تشخیص حرکت حول محورX، حول محور و حول محور است. از طرف دیگر این دستگاه به عنوان شتاب سنج نیز کاربرد دارد زیرا این دستگاه قابلیت تشخیص 3 محور خطی برداری از جمله چپ و راست(محور X)، از بالا و پایین(محور Y) و پایین و بالا(محور Z) را دارد اما نمی توان از آن برای اندازه گیری استفاده کرد زیرا چرخش کامل را بعضی زوایا را ندارد.

اگر یک تلفن هوشمند را مانند هواپیما در نظر یگیریم، تلفن هایی که مجهز به قطب نما هستند، قادر به تشخیص انحراف مسیر (تغییر مسیر) هستند اما تکان ها و ارتفاع را فقط ژیروسکوپ تشخیص می دهد.

 

به عنوان مثال: بازی شبیه سازی پرواز، از همان فناوری ژیروسکوپی که یک خلبان واقعی از آن استفاده می کند، برای در مسیر نگهداشتن هواپیما در آیفون استفاده می کند.

اگر تلفن های هوشمند را مانند هواپیما در نظر بگیریم ,گرچه تلفن های مجهز به قطب نما قادر به تشخیص تغییر مسیر ( انحراف از مسیر ) هستند اما تنها یک ژیروسکوپ می تواند تکان ها و ارتفاع را تشخیص دهد .

امروزه در بسیاری از گوشی های هوشمند از این فناوری هم برای شتاب سنج و هم ژیروسکوپ استفاده می شود که در نتیجه 6 محور برای انجام تغییر زاویه و چرخش وجود دارد که به راحتی تمامی حرکات را تشخیص می دهد. به همین دلیل امروزه بسیاری از کمپانی های تولید نرم افزار و بازی از این فناوری در ساخت اعمال حرکتی بازی یا نرم افزارها استفاده می کنند.

 

 

.


| شناسه مطلب: 7544

تعداد بازدید: 671 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران